You are currently viewing Jak wyciągnąć próg w samochodzie?

Jak wyciągnąć próg w samochodzie?

Wyciąganie progu w samochodzie może być konieczne w przypadku najechania autem z niskim zawieszeniem na krawężnik albo uderzenie o podłoże podczas jazdy po nierównym terenie. Wyciąganie progu w samochodzie może być też konieczne po kolizji albo wypadku. Jak wyciągnąć wgnieciony próg w samochodzie? Są różne metody naprawy i prostowania progu w samochodzie, a ich wybór jest zależny od stopnia uszkodzenia progu.

Techniki naprawy progów

Prostowanie uszkodzonego progu u blacharza polega na stosowaniu odpowiednich narzędzi blacharskich, czasami też mających na celu rozgrzanie blachy i wyklepywaniu oraz rozciąganiu. W przypadku progu zmiażdżonego w wypadku albo kolizji przez inne auto niezbędne jest zastosowanie wyciągarki hydraulicznej na stanowisku naprawczym w profesjonalnym warsztacie. Jednak w przypadku niewielkich uszkodzeń, np. w lekkiej kolizji albo po uderzeniu progiem auta o krawężnik, możliwa jest samodzielna naprawa progu samochodowego. Można zastosować metodę PDR. To bezinwazyjna naprawa wgnieceń w samochodzie polegająca na wyciąganiu i wypychaniu uszkodzeń. Sprawdzi się w przypadku niewielkich uszkodzeń progu.

Narzędzia do wyciągania progu w samochodzie

Jak wyciągnąć wgnieciony próg w samochodzie? Jakie narzędzia są potrzebne do naprawy progu samochodowego? Przywracanie kształtu progu w samochodzie może być możliwe, gdy będziesz dysponować:

  • Zestawem do naprawy PDR (pistolet do kleju, adaptery, urządzenie do wyciągania);
  • Specjalnym klejem do napraw PDR (nie może to być zwykły klej biurowy);
  • Długim śrubokrętem;
  • Małymi młoteczkami, idealnie, jeśli będziesz w stanie kupić młoteczki blacharskie bezwładnościowe.

Jak samodzielnie naprawić uszkodzony próg samochodowy?

Na początek musisz wiedzieć, jakie metody możesz zastosować. Jakie są metody prostowania uszkodzonego progu w samochodzie?

  • Metoda PDR polecająca na wypychaniu uszkodzenia od wewnątrz. Pod każdym progiem znajdują się otwory do usuwania wody z jego wnętrza. Są zabezpieczane przez nakładki z tworzywa albo gumy. Możesz też dostać się do wnętrza progu od strony koła. Tam również znajduje się nakładka. Potrzebujesz długiego śrubokręta albo grubego, stalowego pręta, którym będziesz wypychać uszkodzone miejsce od spodu.
  • Metoda PDR polegająca na wyciąganiu uszkodzenia od zewnątrz. Przyklej odpowiedni adapter (dobrany do kształtu uszkodzenia) do wgniecionego miejsca. Wcześniej oczyść je i odtłuść.  Pamiętaj o zastosowaniu dobrego kleju! Przytrzymaj adapter przez kilkadziesiąt sekund, aż się mocno przyklei. Następnie zamontuj urządzenie do wyciągania i wyciągaj w kierunku przeciwnym od karoserii. Rób to zdecydowanie i szybko.  

Instrukcje na temat wyciągania i prostowania progów samochodowych

Jakie są kroki do prawidłowego wyciągania progu w samochodzie?

  • Wypychaj uszkodzenie od wewnątrz, umieszczając narzędzie pośrodku wgniecenia.
  • Umieszczaj przyklejany adapter pośrodku wgniecenia.
  • Dobieraj odpowiedni kształt adaptera.
  • Po zakończonym wyciąganiu zastosuj alkohol izopropylowy do usunięcia resztek kleju.
  • Jeśli nadal pozostały wgniecenia, zastosuj szpachlę i pomaluj próg.

Jak ocenić, czy próg samochodowy nadaje się do naprawy?

Jeśli próg został zmiażdżony, powinno się go wymienić na nowy. Tak samo wtedy, gdy został rozerwany. W przypadku części aluminiowych każde rozerwanie i wgniecenie wymaga wymiany części na nową. Czy naprawa progu wymaga specjalistycznego sprzętu? Prostowanie zmiażdżonego progu, wspawanie nowego progu, wymiana progu aluminiowego wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu w warsztacie. 

Zapraszamy do skorzystania z naszej usługi – usuwanie wgnieceń Lublin w Żyrzynie przy ul. Polnej 14g. Naprawimy wgniecenia w Twoim aucie szybko, sprawnie i skutecznie. O skuteczności wykonanych przez nas prac możesz przekonać się, przeglądając galerię wykonanych zleceń na naszym blogu.

Inne nasze lokalizacje:

Dodaj komentarz