Duże wgniecenie karoserii samochodu najczęściej pojawia się na poszyciu bocznym, drzwiach, a także tylnej klapie bagażnika. Naprawa dużego wgniecenia w aucie nie musi być skomplikowana i droga. Przede wszystkim trzeba rozpoznać, jakiego rodzaju jest to uszkodzenie, a potem znaleźć najlepszy sposób na naprawę dużego wgniecenia w aucie. W większości przypadków możliwe jest usuwanie głębokich wgnieceń bez lakierowania metodą PDR.
Wgniecenia bocznego poszycia auta, drzwi albo tylnej klapy i maski bagażnika są najczęściej skutkiem wypadków, kolizji albo uderzenia o ścianę bramy, mur (np. podczas pokonywania wąskiego zakrętu podczas jazdy w parkingu podziemnym). Niestety, czasami problem jest efektem nieostrożności. Uderzenie wózkiem sklepowym też może spowodować wgniecenie. Zewnętrzna blacha, z której producenci aut budują zewnętrzne poszycie samochodów, jest naprawdę bardzo cieniutka.
Jak usunąć duże wgniecenie na karoserii samochodowej?
Profesjonalna naprawa wgnieceń samochodowych rozpoczyna się od rozpoznania wgniecenia.
- Jeśli doszło do uszkodzenia powłoki lakierniczej, trzeba zastosować prace blacharsko-lakiernicze, ze szpachlowaniem i malowaniem. Nie można zapomnieć o podkładzie antykorozyjnym. Jednak zakres prac można znacząco zmniejszyć, stosując metodę PDR. Specjalista naprostuje karoserię. Będzie mniej pracy przy malowaniu.
- Jeśli doszło do rozerwania metalu, trzeba dodatkowo zbudować konstrukcję dla powłoki ze szpachli, wykorzystując do tego włókno szklane i żywicę.
- Jeśli doszło do rozerwania karoserii wykonanej z aluminium, należy wymienić cały element nadwozia na nowy albo używany.
- Gdy powłoka lakiernicza pozostała nietknięta, można zastosować metodę PDR. Czy duże wgniecenie w aucie da się naprawić bez malowania? Tak, jeśli nie doszło do uszkodzenia powłoki i jeśli zrobi to specjalista.
Jak naprawić duże wgniecenie w aucie bez lakiernika?
Należy znaleźć firmę, która oferuje profesjonalne usługi usuwania wgnieceń w karoserii. W województwie lubelskim jest to firma Wgniotkarz.PL (usuwanie wgnieceń Lublin), mająca siedzibę w Żyrzynie przy ulicy Polnej 14 G. W firmie tej specjaliści mogą usunąć duże wgniecenie metodą PDR bez konieczności malowania auta. Jeśli wgniecenie jednak doszło do przerwania lakieru, też warto odwiedzić firmę Wgniotkarz. Wyciągnięcie metalu znacząco uprości proces naprawy. Będzie można użyć znacznie mniej materiałów do wypełnienia. Być może, dzięki zastosowaniu PDR, w ogóle nie będzie trzeba wypełniać miejsca uszkodzenia, tylko będzie trzeba zastosować metody naprawy głębokich uszkodzeń lakieru. To bardzo zmniejszy koszt naprawy i czas potrzebny na jej wykonanie.
Jak naprawić duże wgniecenie w aucie samodzielnie?
Samodzielne naprawy dużych wgnieceń są najczęściej powodem jeszcze większych uszkodzeń. Samodzielne wyciąganie wgnieceń prowadzi często do powstawania załamań metalu, które potem bardzo trudno skorygować.
Czy naprawa dużego wgniecenia w aucie jest droga?
To zależy od wielkości uszkodzenia i wyboru metody. Zastosowanie PDR to najszybsza i najtańsza metoda naprawy. Usunięcie dużego wgniecenia (powyżej 10 cm) to koszt około 600-1000 zł