Wyciąganie wgnieceń PDR to jedna z najlepszych metod naprawy wgnieceń powypadkowych i małych wgniotek, które mogły powstać od uderzeń kamieni i po gradobiciu. Metoda PDR (naprawa wgnieceń bez lakierowania) nie jest jednak do końca znana wszystkim kierowcom i co gorsza, dziennikarzom. Dlatego w wielu artykułach pojawiają się niesprawdzone i nieprawdziwe informacje na temat metody PDR. Jakie są mity o metodzie PDR? Sprawdźmy!
Czy PDR jest skuteczne w wyciąganiu wgnieceń?
PDR (naprawa karoserii bez lakierowania) to specjalna technika wyciągania wgnieceń, która przede wszystkim wykorzystuje metodę wyciągania wgnieceń na zewnątrz. Dzięki temu cała naprawa trwa bardzo szybko, bo nic nie trzeba demontować. Jednak czasami metody bezinwazyjne w naprawie karoserii wymagają zapewnienia „dojścia” od wewnętrznej strony uszkodzenia. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy uszkodzeniu (wgnieceniu) uległa część, która miała kilka przetłoczeń albo która jest wąska lub do uszkodzenia doszło na krawędzi. Wówczas trzeba dostać się do części od spodu i zastosować młoteczki. Czy wyciąganie wgnieceń metodą PDR jest skuteczne? Tak. Ale nie we wszystkich przypadkach.
Fakty i mity na temat metody PDR
Każde uszkodzenie da się naprawić za pomocą metody PDR – to nieprawda. Czy PDR sprawdzi się w każdym przypadku usuwania wgnieceń? Nie sprawdzi się wtedy, gdy doszło do uszkodzenia warstwy (powłoki lakierniczej), a także wtedy, gdy doszło do rozerwania metalu.
Wyciąganie wystarczy, aby idealnie wygładzić powierzchnię. To też nieprawda. W przypadku poważnych wgnieceń, o dużej powierzchni, z wieloma załamaniami, a także w przypadku wgnieceń na krawędziach i wgnieceń powstałych na powierzchniach z przetłoczeniami, niezbędne może być stosowanie dodatkowych technik. Poza wyciąganiem stosuje się rozgrzewanie blachy i jej masowanie.
PDR – naprawa wgnieceń samochodowych może być wykonana za pomocą dowolnych narzędzi, które naśladują działanie sprzętu do PDR. Czyli np. można zastosować przyssawki (budowlane do przenoszenia okien) i elektromagnesy. To tak nie działa. Nie ma tak silnego elektromagnesu, a przyssawki się nie sprawdzają.
Do metody PDR można zastosować dowolny klej termoaktywny. Np. zwykły klej do podstawowych zastosowań, jaki można kupić w wielu sklepach. To również nieprawda. Do metody PDR niezbędny jest specjalny, bardzo mocny klej, który zapewnia bardzo dużą siłę połączenia. Równocześnie taki klej musi być łatwy do usunięcia po zakończonej pracy. Nie może pozostawiać po sobie żadnych śladów.
Standardowy klej jest zbyt słaby i zrywa połączenie podczas wyciągania wgniecenia.
Wgniecione miejsce wystarczy polać gorącą wodą i to wystarczy, żeby wgniecenie się „wyprostowało”. To jedna z bzdur, jaka pojawiła się na kilku filmach w internecie. Jak zwykle w tym przypadku, ktoś zrobił fałszywy film i śmieje się z naiwnych, którzy próbują „cudowną metodę” w rzeczywistym życiu. Polewanie lakieru wrzątkiem może się skończyć poważnymi uszkodzeniami – np. odparzeniem warstwy lakierniczej, uszkodzeniem elementów dekoracyjnych itd. Nie ma żadnych cudownych rozwiązań.
Zleć wyciągnięcie wgniecenia specjalistom – nie wierz w mity
Wiesz już, co to jest metoda PDR? Wiesz, jak działa wyciąganie wgnieceń metodą PDR i kiedy można ją zastosować?
Odwiedź firmę Wgniotkarz Usuwanie Wgnieceń Lubelskie w Żyrzynie przy ul. Polnej 14 G. Nasi specjaliści ocenią uszkodzenie i wybiorą najlepszą metodę jego naprawy. Bez względu na to, czy na Twoim aucie jest mała wgniotka, czy poważne uszkodzenia – zrobimy co w naszej mocy.
Przeczytaj także: Najczęstsze przyczyny wgnieceń karoserii